postila (lat. post illa verba, poslije ovih riječi, tj. poslije evanđelja), knjiga u kojoj su tekstovi iz Svetog pisma raspoređeni prema nedjeljama i blagdanima crkvene godine te popraćeni opširnim komentarom, koji je propovjedniku trebao olakšati tumačenje pročitanog teksta. Knjiga je nazvana postillom zato što tumačenje slijedi uvijek nakon pročitanog biblijskog teksta. Tumačenje je često bilo popraćeno i dopunjeno primjerima življenja biblijskih likova i crkvenih otaca, a bilo je i kritičkih opaski na život suvremenika, posebice ponašanja tradicionalne crkve.
Martin Luther je 1527. dovršio dvije postile: crkvenu i kućnu. Crkvena postila bila je namijenjena propovjednicima za pripremanje propovijedi i čitanje pred vjernicima. Kućna postila bila je namijenjena očevima obitelji, koji su iz nje čitali Riječ Božju i tumačili ju svojoj obitelji.
U sastavljanju postila, uz Martina Luthera i Philipa Melanchthona, istaknuo se Johann Spangenberg, čija je postila prevedena na slovenski jezik i u dva dijela tiskana u Regensburgu i Ljubljani 1567. i 1578., te Johann Brenz, čiju su postilu preveli na hrvatski i dali tiskati latinicom u Regensburgu 1568. Antun Dalmatin i Stipan Konzul za ugarske Hrvate.
Hrvatski su protestanti u šesnaestom stoljeću izdali dvije postile u četiri knjige: urašku Postillu, tiskanu glagoljicom i ćirilicom te regensburšku Postillu latinicom u dva dijela.
v. Biblijski zavod u Urachu; Brenz, Johann; Dalmatin, Antun; Konzul, Stipan; Luther, Martin; Melanchthon, Philipp; reformacija