Nova apostolska reformacija, duhovni pokret koji je značajno obilježio evanđeosko kršćanstvo potkraj dvadesetog stoljeća. Djelomice je poznat i kao postdenominacijski pokret. Skoro petsto godina protestantsko je kršćanstvo funkcioniralo unutar različitih denominacijskih struktura. Nakon 1990. pojavljuju se novi oblici i metode funkcioniranja crkve u područjima kao što su vodstvo lokalne crkve, međucrkveni odnosi, crkvene financije, evangelizacija, misija, molitva, odabiranje i obučavanje vođa, uloga nadnaravne moći, slavljenje i obožavanje te drugi važni aspekti crkvenog života. Neke od ovih promjena vidljive su u postojećim denominacijama, ali većim dijelom one poprimaju novo crkveno obličje u slabo strukturiranim apostolskim crkvama koje su utemeljene potkraj dvadesetog stoljeća. Ove nove apostolske crkve su u skoro svakoj regiji svijeta najbrže rastuće crkve. Crkve su samostalne, predvode ih apostoli koji su udruženi na temelju osobnih odnosa u različitim organizacijama, među kojima je najpoznatija Internacionalna koalicija apostola (International Coalition of Apostles – ICA).
Odnos prema autoritetu značajna je karakteristika pokreta. Autoritet se očituje na dvije razine, razini lokalne crkve i razini zajednice crkava. Pokret naglašava da je u tradicionalnom kršćanstvu pastor zaposlenik lokalne crkve i djeluje u autoritetu koji mu da lokalna crkva, a u apostolskom kršćanstvu pastor je vođa crkve i vodi crkvu autoritetom koji mu da Duh Sveti. Na razini zajednica crkava apostol ima poseban autoritet koji pastori lokalnih crkava prihvaćaju dragovoljno na osnovi osobnog odnosa s apostolom.
Internacionalna koalicija apostola smatra da je apostol kršćanski vođa obdaren, poučen, opunomoćen i poslan od Boga s autoritetom da slušajući što Duh Sveti poručuje crkvama uspostavi osnivačko vodstvo crkve unutar određenog područja službe i postavi temelje za rast i zrelost crkve. Apostolska služba može biti vertikalna i horizontalna. U vertikalnoj apostolskoj službi služe apostoli crkve, funkcionalni apostoli, članovi apostolskog tima i apostoli zajednica. U horizontalnoj apostolskoj službi sudjeluju apostoli koji sazivaju okupljanje drugih apostola, poslanički apostoli, mobilizirajući apostoli i teritorijalni apostoli.
U pokretu Nova apostolska reformacija sudjeluju brojne crkve čiji pastori i vođe dijele strast prema novim metodama evangeliziranja, slavljenja, proučavanja Biblije i osposobljavanja novih duhovnih vođa. Među njima su neke od najvećih lokalnih crkava sa svih kontinenata, primjerice Willow Creek Community Church, jedna od najvećih američkih crkava u kojoj se tjedno okuplja više od šesnaest tisuća vjernika te Deeper Life Bible Church iz Nigerije u kojoj se okuplja osamdeset pet tisuća vjernika.
Literatura: C. Peter Wagner, The New Apostolic Churches (Ventura CA; Regal, 1998). Donald E. Miller, New Paradigm Churches in the Twentieth Century (Pasadena CA: Ministry Advantage, Vol. 6, No. 4, July/Aug 1996).