Dalmatin, Antun (poč. 16. st. – 1579), protestantski pisac, prevoditelj i izdavač, rodio se, po svoj prilici, u Dalmaciji ili Senju. Još kao svećenik u Istri pristao je uz reformaciju. Dvije je godine, 1559. i 1560. službovao u Ljubljani kod staleškog pisara Matije Klombnera, kao učitelj njegova sina, a u isto je vrijeme po Trubarovu nalogu započeo prevoditi njegove slovenske knjige. Od godine 1560. surađuje sa Stipanom Konzulom, najprije u Ljubljani, prevodeći na hrvatski i ispravljajući Konzulove tekstove, a zatim u Biblijskom zavodu u Urachu. Godine 1560. i 1561. Dalmatin je u kući Klombnerovoj u Ljubljani prevodio Evanđelja i Djela apostolska, a u prevođenju su mu pomagali Juraj Juričić, Matija Šivčić i Grgur Vlahović. Dalmatin je u to vrijeme pregledao rukopise koje mu je Konzul ostavio za posjeta Ljubljani.
U ožujku 1561. Dalmatin je na Trubarov poziv otputovao u Urach jer je Konzul bio bolestan i nije mogao nastaviti rad s tiskarom. On bijaše pozvan u Urach i radi tiskanja ćiriličnih knjiga, kojima se mislilo dosegnuti balkanske narode. Prvo je stigao kod Trubara u Kempten, gdje je proboravio osam dana, a potom se uputio u Tübingen gdje ga je (na preporuku Ungnadovu) vojvoda virtemberški primio u stalnu službu da pomaže Biblijskom zavodu. U srpnju 1561. proveo je tri tjedna u Retlingenu, nadgledajući posao oko rezanja ćiriličnih slova, kako ih je on zamislio.
Dalmatin je bio čovjek vrlo mirne naravi, sa svakim se slagao, a radio je vrlo savjesno i sporo. Mnogi su isticali Dalmatina kao najboljeg radnika i prevoditelja Biblijskog zavoda. Dalmatin je boravio u Urachu i prevodio, ispravljao tekstove, a počesto i slagao u tiskari, dok je Konzul često putovao. Iako Dalmatin nije samostalan potpisnik nijednog izdanja, poznata su trideset dva izdanja na kojima je radio, pretežito kao prevoditelj. Izvrsno je surađivao s Konzulom, dapače, jedno je vrijeme boravio u Konzulovu stanu zajedno s obitelji. Zajedno su potpisivali izdanja, Antun Dalmatin uvijek prvi, kao stariji i časniji.
Nakon prestanka rada Biblijskog zavoda, Dalmatin i Konzul tiskali su u Regensburgu Postillu u dva dijela (1568), namijenivši ju gradišćanskim Hrvatima. Potom se Dalmatin vratio u Ljubljanu. Na Trubarovu preporuku, zbog zasluga i starosti, godine 1569. kranjski staleži dali su mu godišnju mirovinu, te je tako zbrinut dočekao svoje posljednje dane. Umro je u Ljubljani 1579.
v. Biblijski zavod u Urachu; Juričić, Juraj; Konzul, Stipan; Postilla; protestanti; protestantizam; protureformacija; reformacija; Šivčić, Matija; Trubar, Primož; Ungnad, Ivan; Vlahović, Grgur.