bogoštovlje, obiteljsko, evanđeosko obiteljsko bogoštovlje na hrvatskom tlu prvi put susrećemo za vrijeme reformacije. Hrvatski su reformatori osobitu pažnju pridavali tiskanju i raspačavanju katekizama, koji su služili za obiteljsko bogoštovlje i poučavanje djece, mladih i priprostih ljudi sadržajima Svetoga pisma. U katekizmima je veći dio teksta posvećen obitelji, tj. vrlo je praktično obrađeno u čemu i kako roditelji moraju poučavati i odgajati svoju djecu.
U crkvama reformacijske baštine obiteljsko se bogoštovlje potiče i njegu je, posebice u obiteljima gdje su roditelji skoro obraćeni te u obiteljima koje su dio mjesne crkve koja naglašava obiteljsko zajedništvo. Mnogi se roditelji slažu “da je dom prvo mjesto za učenje štovanja, a štovanje je duhovna sila i ozračje koje povezuje obitelj zajedno” (V. McGeorge). Obiteljsko bogoštovlje u osnovi čine: štovanje Boga, čitanje Biblije, učenje napamet redaka iz Svetoga pisma, pjesma i molitva.
Štovanje se usredotočuje na samoga Boga, to je odaziv ljubavi prema Bogu, strahopoštovanje zbog onoga što on jest i prebivanje u podložnosti njegovoj volji. U obiteljskom bogoštovlju roditelji vlastitim primjerom uče djecu štovati Boga. Od malih nogu djeca imaju prigodu uspostaviti prisan odnos s Bogom: upoznati ga i iskusiti njegovu milost, dobrotu, ljubav, vjernost i brigu. Djeci je za spoznaju važno iskustvo: u iskustvu s Bogom mogu im pomoći njihovi roditelji, naravno, ako imaju iskustvo s Bogom.
Čitanje Biblije vrlo je značajno za obitelj. Iako evanđeoski kršćani prakticiraju svakodnevno čitanje Biblije, važno je da se Biblija čita i zajednički u obitelji. Time i oni članovi obitelji koji ne prakticiraju samostalno čitanje sudjeluju u čitanju i razgovoru o pročitanom tekstu Svetoga pisma. Posebice se to odnosi na djecu, pri čemu su roditelji odgovorni učiniti Riječ jasnom i korisnom za svaku osobu.
Učenje napamet redaka iz Svetoga pisma vrlo je važno za vjernikovo svakodnevno življenje. Riječ Božja ima snagu te ju vjernik koristi u duhovnoj borbi kako bi nadvladao napade zloga (Lk 4,1-13; Jak 4,7). Riječ Božja je vodič za život, njome vjernik može biti vođen jedino ako je poznaje. Važno je da obitelj u opuštenom ozračju nauči djecu čitati i memorirati Riječ Božju, kako bi se bojali Boga i okrenuli od grijeha te voljeli pravednost, a mrzili grijeh.
Zajednička obiteljska molitva početak je i završetak bogoštovlja. Molitva je vrlo zanimljiva jer obuhvaća obiteljsku stvarnost i donosi je pred Boga. Dinamična je jer u svakom danu ima bezbroj događaja, potreba, susreta i želja koje treba donijeti pred Boga, a Božji zahvati u obiteljsku stvarnost po ostvarenju molitava čine obiteljsko bogoštovlje osobitim iskustvom svakoga člana obitelji. Nerijetko iskustvo u obitelji je da je netko bolestan. Kada članovi obitelji mole da Bog ozdravi bolesnu osobu, a Bog to učini, ovo iskustvo postaje poticaj za još tješnji odnos s Bogom.