crkvena zvanja, biskup (grč. episkopos, nadglednik), novozavjetni pisci koristili su dvije riječi kojima su opisivali duhovne vođe u mjesnim crkvama – episkopos, biskup ili nadglednik i presbyteros, starješina. Nadglednik je vodio brižljiv nadzor nad određenim zajednicama. Služba mu je bila da savjetuje, opominje, poučava, pokazuje pravi put. U episkopalnom ustroju crkve biskup je glavni pastir nad nekoliko crkava u pokrajini. U Rimokatoličkoj crkvi svećenik s najvišim stupnjem sv. reda; učitelj vjere i ćudoređa; nositelj upravne i učiteljske vlasti na čelu biskupije.
biskup koadjutor, administrativni pomoćnik koji se daje biskupu da vrši biskupske dužnosti koje on sam ne može vršiti zbog bolesti, starosti ili kojega drugog razloga.
dekan (lat. decanus, od decem, deset), 1. svećenik na čelu dekanata (crkvenog okruga od više župa), svećenik koji kao biskupov pomoćnik nadzire život i rad ostalih župnika 2. kanonik dekan na čelu stolnog kaptola 3. kardinal dekan na čelu kardinalskog zbora 4. predstojnik fakulteta na sveučilištu.
đakon (grč. diakonos, sluga), u prvo kršćansko vrijeme pomoćnici apostola i starješina. U Rimokatoličkoj crkvi stupanj sv. reda prije svećeničkog posvećenja; u Evangeličkoj crkvi pomoćnici u unutrašnjem misijskom djelovanju. U baptističkim i pentekostnim crkvama pomoćnici u svakovrsnom služenju prema modelu iz židovske sinagoge i novozavjetne crkve (usp. Dj 6,1-6; 1 Tim 3,8.13).
đakonisa, u prvo kršćansko vrijeme žena koja je služila u crkvi, koja se posvetila djelima kršćanske ljubavi, dobrotvornosti i njezi bolesnika. U Evangeličkoj crkvi u posebnim zavodima obučene žene za njegu bolesnika.
kanonik (lat. canonicus, što je prema kanonima), član prvostolnoga kaptola; svećenik Rimokatoličke crkve koji je član kaptola, savjetodavnog vijeća. U katedrali ili zbornoj crkvi obavlja svečanije liturgijske dužnosti te pomaže biskupu u crkvenoj upravi.
kardinal (lat. cardo, stožer), u Rimokatoličkoj crkvi glavni papin pomoćnik u upravljanju crkvom; upravitelj pojedinih kongregacija; bira papu.
metropolit, biskup koji ima sjedište u glavnom gradu (metropoli) jedne pokrajine, i koji osim u svojoj biskupiji ima pravo jurisdikcije nad biskupima u biskupijama koje pripadaju istoj crkvenoj pokrajini.
moderator, u prezbiterijskom ustroju crkve starješina koji predsjeda sastanku, prezbiteriju, sinodi ili skupštini. Njegov je zadatak održavanje reda na sastanku.
nadbiskup (grč. archiepiskopos; lat. archiepiscopus), počasni naslov biskupa u glavnom gradu neke crkvene pokrajine u Anglikanskoj i Rimokatoličkoj crkvi, u kojoj administrativno sudjeluje nekoliko biskupija. Ako ima svoje sufragane, zove se metropolit. Nadbiskup ili metropolit bdije nad opsluživanjem crkvene discipline ne samo u svojoj biskupiji već i u biskupijama te pokrajine.
pastor (lat. pastor, pastir), osoba koja je izabrana da predvodi bogoslužje i obavlja pastoralnu službu u lokalnoj crkvi.
patrijarh (grč. patriarhes, praotac). 1. naziv za praoce židovskog naroda, za dvanaest plemena Izraelovih 2. crkveni poglavar koji je na čelu više crkvenih provincija 3. biskupi Rima, Aleksandrije, Antiohije, Carigrada i Jeruzalema i nekih drugih mjesta 4. poglavar jedne istočne autonomne crkvene pokrajine.
prebendar (lat. praebendarius, nadarbenik), nadarbenik u kaptolskoj crkvi, crkveni službenik koji u ime plaće uživa prihode crkvenoga dobra (zemljište, kuće).
prezbiter (grč. presbyteros), nadglednik ili biskup.
predsjednik, čovjek kojemu je služba i čast predsjedati. Primjerice, predsjednik Saveza baptističkih crkava; predsjednik Evanđeoske crkve; predsjednik Biskupske konferencije.
predstojnik, čovjek koji je na čelu neke institucije; onaj koji vodi sveti čin, slavlje.
propovjednik, 1. navjestitelj evanđelja 2. vodeći starješina u baptističkim i Kristovim crkvama.
rektor (lat. rector, upravitelj) 1. upravitelj uopće, posebno: upravitelj crkve, sjemeništa, fakulteta, redovnički starješina 2. anglikanski župni službenik.
prorektor (lat. pro, mjesto, za, kao; rektor, upravitelj), osoba koja zamjenjuje rektora.
senior (lat. senior, stariji), osoba koja brižno nadgleda povjerene mu lokalne crkve (seniorat) u evangeličkim i reformiranim crkvama.
starješina (grč. presbyteros), nadglednik ili biskup.
superintendent, stariji pastor u određenoj pokrajini u evangeličkim i metodističkim crkvama.
vikar, svećenik u župi s istim statusom i zadatcima kao i rektor.
vjeroučitelj, vjeroučiteljica, osoba koja u crkvi i školi poučava djecu vjerskim istinama.
župnik, osoba koja obavlja dušobrižničku službu u župi.